Lis 02

Žáci 8.A v Německu

Žáci z Osmičky na gymnáziu v Zittau

 

Od 2.6. do 4.6 jsme byli díky snaze pana učitele Pardubského v Žitavě(Zittau) v Německu, přesněji řečeno v kempu Domino. Po cestě linkovým autobusem na vlakové nádraží v Turnově (kvůli podemleté trati bychom nestihli rychlík), jsme jeli vlakem do Liberce a dalším vlakem do Žitavy. Nakonec jsme ještě šli s batohy a taškami asi 3 km do kempu.

Tam jsme se svalili na lavičky a začali rozdělovat chatky, my si vybrali číslo 6. Vešli jsme a hned jsme si rozebrali, kdo bude spát nahoře a kdo dole a jaké patro ve skříni bude naše. Také jsme si všimli, že je v chatce jen jedna zásuvka, což jsme se trochu zděsili, nakonec ale stejně za celou dobu u nás nikdo nic nenabíjel (jen trošku tablet do vlaku).

První den jsme se rozepsali do různých sportů, které chceme hrát: fotbal, basketbal, minigolf, ping-pong. Já byl v týmu s Pavlem a Markem a hráli jsme basketbal, minigolf a ping-pong (ty jako jednotlivci). Ve volné chvíli jsme skoro pořád hráli ping pong, fotbal a druhý den basketbal. Zasoutěžili jsme si i v minigolfu.

Druhý den nám byly ugrilovány klobásy s topinkou, těstovinovým salátem a sladký meloun, okurka nebo rajčata ležely na podnosu.

      Druhý den jsme také navštívili německé gymnázium Christiana Weisse. Vyrazili jsme hned po snídani. Před kempem již na nás čekal autobus, kterým studenti té školy obvykle jezdí na hodiny tělocviku. Zavezl nás ke vchodu, tak jsme šli do auly, kde na nás pan zástupce německého gymnázia mluvil německy a náš pan učitel překládal (my němčináři jsme i něco rozuměli). Potom jsme po dvou nebo třech šli na jednu hodinu do výuky a pozorovali, jak to v Německu probíhá. Nejdříve nás vyprovodil kluk jménem Nikolas do třídy a tam jsme čekali na učitele. Přišel docela mladý pan učitel a nějaká paní, která zřejmě dělala dozor, aby žáci nerušili a dávali pozor. Pan učitel se nás snažil uvítat v češtině a docela mu to šlo. Potom se už o nás nikdo nezajímal a žáci se učili aritmetický průměr. Hodinu jsme si potichu povídali a nějak jsme tu nudu přežiliJ Musím říci, že celou hodinu byl klid, nikdo nezlobil a pan učitel se jen usmíval. Dále nás provedlo pár německých studentů po škole. Ten náš nám česky! (ne zrovna perfektně) popisoval vybavení a učebny. Potom nás ale převzal jiný žák, který byl Čech, takže mluvil normálně. Po prohlídce se s námi zástupce rozloučil v aule.

Po návštěvě jsme se šli najíst. Většina si koupila pizzu, ale ten pán řekl, že už nemůže dělat pizzu, protože jich už dělá pět, tak si kluci z devítky koupili hranolky. Pizza byla best :33 Pak se ještě pár lidí podívalo do Intersportu.

Než jsme se vrátili do kempu, šli jsme do  obrovského obchodu, kde si hodně lidí koupilo zásobu pití a brambůrek. Pak jsme to měli 12 minut do kempu.

Když jsme se vrátili, měli jsme pauzu asi hoďku a pak si dali turnaj v ping-pongu ( vyhrál p. učitel). Byla tam velká “zahrada” kde byla klouzačka, houpačka pro čtyři i klasické, basketbalové hřiště s jedním košem, kolotoč, dva ping-pongové stoly a velký altánek. Bylo tam desek chatek. Měli jsme večerku do jedenácti. Večer byla v chatce 10 párty, kde byli skoro všichni.

Výlet byl super, nálada pohodová a počasí taky dobré. Jel bych znovu, ale příště už jsem na střední škole. -VIP-

Další dojmy

  • Já a Klárka jsme si vybrali hodinu ruštiny. Naštěstí učitelka ruštiny učila i český jazyk, a tak si s námi povídala česky.  Po hodině jsme měli prohlídku školy jinými žáky, kteří o jednotlivých místnostech mluvili jako kdybychom to vůbec neznali -,- .
  • Naše pětičlenná armáda šla na angličtinu. Museli jsme přejít do druhé budovy. Když jsme vešli do třídy (tušíme, že to mohli být sedmáci) , tak tam ještě nebyla jejich učitelka. Chvíli jsme tam tak trapně stáli v rohu, ale potom zazvonilo a přišla vyučující. Pro nás bylo trochu neobvyklé, že na žáky mluvila celou hodinu anglicky a žáci všemu rozuměli (nebo se tak jen tvářili) ….My nerozuměli ani jednu čtvrtinu toho všeho 😀
  • Podle našeho názoru máme hezčí školu. Takovou více barevnější a veselejší. Ta jejich byla taková starší, ale také pěkná. Docela nás překvapilo, že žáci nemají žádné šatny a všechny věci nosí s sebou. Po skončení exkurze jsme se šli doslova nažrat! 😀

…Napsala armáda spásy (Benešovič, Woronyda, Adwoň, Palačinka a Hájkovic)

  • Veselý zážitek? Když jsme pištěly před klučičíma sprchama kvůli pavoukům a já ucpávala Elišce pusu, protože mi řvala do ucha :DD Nebo když Klárka chytala záchvaty smíchu a Eliška měla kocovinu z cukru :´D                                                                      -B-
  • P.S. na gymnáziu se učí i čeština                     /M@®€K™/
  • [flagallery gid=233]
Říj 09

Na golfovém hřišti

Dne 3.10. se Osmínek jel podívat do Michalovic na Golfové hřiště. Před hlavní halou jsme si všimli pár aut a nejvíce nás zaujalo černé Ferrari.  V hale jsme se seznámili s naším osobním trenérem a pak jsme se svezli v autíčku speciálně na golfové hřiště. S tím jsme vyjeli až na největší kopec co tam byl a tak nám řekl pár slov o celém golfovém hřišti, něco málo z toho :
na celém golfovém hřišti je uměle vysazeno 4000 stromků,
celková rozloho hřiště je 70 hektarů,
je tu celkem 18 golfových jamek
a celá hra se hraje asi 4 hodiny.
Když nás seznámil s celým hřištěm tak nás trochu zaučil o odpalu na dálku a pak jsme si to vyzkoušeli. Ze začátku mi to nešlo, ale potom jsem odpalovala zhruba
60 – 100 metrů. Až jsme odpálili všechny míčky, tak jsme se přesunuli na jiné hřiště, kde jsme odpalovali ne do dálky, ale do jamek a to z jednoho metru, z pěti metrů a z deseti metrů. Pak jsme si udělali soutěž na co nejméně odpalů. Moc nám to nešlo ale můj výsledek je takový :
Já – 1 metr – 1 odpal                        Kája – 1 metr – 1 odpal
5 metrů  – 4 odpaly                              5 metrů – 3 odpaly
10 metrů – 2 odpaly                             10 metrů – 3 odpaly
Kdybych trefila 5 metrů o jeden odpal méně tak bych se podělila o první místo s Vítkem, ale to se nestalo takže jsme na druhém místě i s Kájou. Když jsme skončili, vrátili jsme se do haly a tam jsme dostali brožurky s mapkou celého  golfového hřiště a bonbóny a za první místo dostal Vít DIPLOM . Za tři lekce se platí pro dospělého 300,- a pro dítě 150,- . To je všechno o Golfu.
Bejka a Kája

[flagallery gid=69 name=Gallery]

Úno 15

Osmínek v Infocentru Mladá Boleslav

Jako hezkou ukázku z velké reportáže , co Vás čeká v březnovém čísle dojmy naší redaktorky z návštěvy v infocenru.

15.února navštívila redakce našeho školního šasopisu Infocentrum v Mladé Boleslavi. Když jsme dorazili do infocentra, hned se všem zalíbil plán města Mladá Boleslav na podlaze. Nad ním byl žebřík, kterým jsme mohli vylézt na menší “vyhlídku”. Šli jsme do vedlejší mostnosti, ve které bylo spoustu dalších zajímavých věcí. Ve středu místnosti seděly pracovnice infocentra, které nám řekli, že prodávají i lístky přes Ticketportály jako je například Ticketstream.cz. Celým infocentrem nás provedl šéf tohoto zařízení. Na zdech infocentra byli fotky významných lidí, kteří se narodili nebo “účinkovali” v Mladé Boleslavi. Např: Metoděj Vlach, Jan Železný nebo Laurin a Klement. Řekl nám, že stavba a vybavení infocentra spolu s metalovou cestou stálo asi 26 milionů korun.  Po celé prohlídce jsme si mohli všechno vyzkoušet..klouzačku, šipky, malé piano atd.. Nakonec jsme si všichni vlezli na žebřík u vstupu a vyfotili se. Mě osobně se tam moc líbilo :))..          Tess

[flagallery gid=18 name=“Gallery“]

Úno 12

Rallye Osmínek 2012 reportáž

 Dne 8. 2. 2012 se na naší škole uskutečnila Rallye Osmínek 2. První ročník byl minulý rok a pro velký úspěch se tato soutěž uskutečnila podruhé a snad se uskuteční ještě další roky. Ale teď už od začátku.
Patroni tříd odnesli do tříd plakát Rallye, který nám vytiskl p.uč.Pardubský. Děti, které měly zájem o soutěž, se mohly zapsat na papírek na dveřích kabinetu biologie(p.uč.Pardubský a p.uč.Pardubská – ředitelé závodu).Tento rok byl počet účastníků omezen na 20 dětí.
A je tady středa 8. 2. 2012 a redaktoři Osmínku musí připravovat závod. Někteří roztáhli koberec, další zase přinesli lavici a židle, připravili stupně vítězství a také p.uč. přinesla ceny. Pak už přicházely děti. Někteří si přivedli i podporu rodičů – tatínků. P.uč. Pardubská udělala prezenci a p.uč. Pardubský zahájil dnešní soutěž. Nejprve se rozdala víčka a měli jsme je dát k autu, které se nám nejvíce líbilo. A byl tady 1. vítěz Kysela ze 7.A, který podle dětí, rodičů, redaktorů měl nejhezčí auto(formule).
První disciplína byla rychlost. Soutěžící museli jet okolo koberce  a co nejrychleji dorazit do cíle. Soutěžily děti z 2.A-7.A. Děti byly vyhlašovány z každé disciplíny, ale potom i celkově. Jezdilo se opravdu rychle a první měl 8,54 sekund. Jednomu chlapci se rozbila převodovka, a tak si vzal takové malinkaté. Protože byl Vítek Pardubský nemocný jel za něj jeho otec p.uč.Pardubský. Udělovala se i penalizace př. za přejetí koberce…+5sekund. Dávaly se medaile, které se dají sníst a diplom za 1.- 3.místo.
Druhá.disciplína byl slalom. Jelo se mezi kužely dozadu, objet zadní žlutý kužel a zase zpět co nejrychleji. Zde se také dávala penalizace za neprojetí branky či za odražení kužele…+5 sekund. V této disciplíně zvítězil Pavel Paulus ze 7.A.
Třetí, poslední a asi nejtěžší  disciplínou bylo parkování. Jet popředu do půlky koberce označené čtyřmi kužely, otočit se a dojet pozadu až na ,,parkovací místo”. Okolo byly postaveny dřevěné barikády, do kterých se nemělo narazit penalizace +5 sekund.  Jedno autíčko neumělo jet pozadu penalizace +1:00,00 nedokončení 2:00,00 to bylo u všech disciplín.
Celkové pořadí:P.uč. Pardubský skončil na krásném 11. místě. Na skvělém 3.místě se umístil Roman Kynčl ze  , na stříbrném 2.místě Václav Kysela ze 7.A  a zlatým vítězem se stal Pavel Paulus 7.A, který byl 2.,1. a 1. v jednotlivých disciplínách. Pavel dostal pohár a medaili opravdickou a diplom , 2.a 3. dostali medaili opravdickou a diplom. Ostatní účastníci dostali diplom. Komentovat si do mikrofonu zkoušeli Ljubka, Renča, Dominik a p.uč.Pardubský. Děkujeme!!
Renča
[flagallery gid=15 name=“Gallery“]
Led 24

Osmínek ve Vzdělávacím centru Škoda Auto Na Karmeli

Osmínek ve Vzdělávacím centru na Karmeli

Jako obvykle podnikl Osmínek další zajímavou exkurzi.Dnes, ve středu 18. ledna, navštívil náš redaktorský tým Vzdělávací centrum na Karmeli. Vyfotili jsme se před školou a potom jsme šli dovnitř. Chvíli jsme čekali na recepci,nebo spíš v takovém atriu.Tam jsme si prohlédli  mapu MB a jeho okolí, na které byly památky s názory lidí i našeho časopisu na ně. Přivítala nás paní Veronika Soukupová vedoucí centra, která nás prováděla po celou dobu.Nejprve se nám představila a pak nám ukázala malý model celého centra.

Přišli jsme do zasedací místnosti. Zde na Karmeli jsou 2 oddělené, ale může to být i jedna o kapacitě asi 300 osob. Nad hlavou jsme měli 3 dataprojektory-2 menší slouží pro výkladovou část, kde je vedle sebe cizí a český jazyk. A ten větší je na promítání filmu… Plátno mělo rozměry 3×4 metry. Zajímavé na tom také bylo to,že stěny se dají dát pryč. Je to velká místnost s dřevěnými lavicemi kde jsou i zásuvky a můžete si tu připojit notebook. Je zde i kamera, takže studenti nemají šanci něco od někoho opsat. Dozvěděli jsme se, že zde na VŠ studuje 900 studentů (300 tzv. dálkových studentů,  600 na denním studiu). Z této školy se lépe dostanou lidi do Škodovky takže, když chcete pracovat ve škodovce tak na Karmel!! 😀

Poté jsme jeli výtahem a ukázali si běžné učebny(musím říct že mají pohodlnější židle xD). Viděli jsme tam ukázku čínského jazyka, který se zde učí jako nepovinný předmět. Jinak se zde učí angličtina či němčina. Pak jsem šli na střechu budovy, na kterou chodí učitelé či studenti načerpat čerstvý vzduch…. Prošli jsme do části B (škola je rozdělena na 2 části) Zde jsme viděli elektronový mikroskop za 5 milionů korun. Pán, co ho obsluhoval nám k tomu něco k tomu pověděl. Ukázal nám obrázky, jak mikroskopoval oko komára, peří, list fíkusu a také žárovky z aut…  Sjeli jsme výtahem do suterénu.Potom jsem prošli spodní částí do kostela. Řekli jsme si něco o vodě, která tam dělá problémy. Dříve tam byl léčivý pramen. Podívali se na pár pozůstatků z minulosti, co tu byla.. A jelikož jsme museli domů poděkovali jsme a od paní jsme dostali pár dárečků a šli jsme… :)) Exurze se nám líbila a těšíme se na další. Děkujeme panu učiteli a p. učitelce a všichni děkujeme a i té paní, která nás na konci exkurze odměnila.

(Adriana, Renča, Týnka, Šmoulinka)

 A co na této exkurzi bylo pro mě mimořádného? Obrovskou radost mi udělala paní Soukupová, která mi sama napsala email, že by si přála náš časopis pravidelně číst a já jsem skočil po udičce a dohodl tuto velezajímavou reportáž. A už se těším na druhou část a osobně věřím i v třetí část, což bude hopdina čínštiny pro naše redaktory.

(Pardub)

[flagallery gid=12 name=“Gallery“]